Talán nem is gondolnánk, de már az ókori Egyiptomban is működött a zárjavítás mestersége.
Természetesen ekkor még nem a napjainkban olyannyira megszokott zárszerkezetek működtek, sőt a zárszerkezet még kizárólag az ajtó belső oldalán látta el szolgálatát.
Az ókori zárak leginkább a mai retesz zárakhoz voltak hasonlatosak.
Ahogyan fejlődött a zárak, a zárkészítés evolúciója, megjelentek a kulccsal működtethető zárszerkezetek. A kulcs ekkor, a Római Birodalomban mintegy státusz szimbólumként volt jelen, hiszen a modern zárakat csak a vagyonosabbak engedhették meg maguknak.
A zárkészítés, zárjavítás fejlődése a szakmában nélkülözhetetlenné tette a sárgaréz használatát. A sárgaréz pedig lehetővé tette a zárak sorozatgyártását, így a zárcsere lehetőségét is megalapozta.
A zárak, a zárjavítás és a zárcsere jelentősebb fejlődései, fejlesztései és a hozzájuk kötődő találmányok a 18-19. században történtek, születtek.
A zárszerelés, zárcsere területén nagy fejlődést hoztak Yale és fia találmányai. Nevükhöz kötődik például a kilincsnyelv is, amit már a kulcs helyett maga a kilincs hozott mozgásba.
A reteszzár 1778-tól létezik, feltalálása Robert Barron nevéhez köthető.
Nem sokkal ezután (1784-ben) pedig létrejött a zárszerelés legújabb találmánya, a biztonsági zár is, hála Joseph Brahamnek.
A zártörténelem és a zárszerelés egyik talán legalapvetőbb és legforradalmibb felfedezése Hames Sargent nevéhez kötődik. A zárjavítás, zárcsere mai szakemberei hálásak lehetnek neki, hiszen őt nevezhetjük talán a mai modern zárak ősatyjának, ugyanis ő volt az, aki megalkotta az első cserélhető kulcsos kombinációs zárat, valamint az időretesz zárat is.
A zárak fejlődése azonban nem gátolta a betörőket a próbálkozásban, hiszen egyre nagyobb kihívást láttak benne. Ennek példájául említhetjük Leonard Dannert, hírhedt zártörőt, aki már 1550-ben forgalomba hozott egy betörő szerkezetet, mellyel az ajtók zajmentesen feltörhetők voltak.
Ebből is látszik, hogy a zártörők és a zárcsere, zárjavító, zárszerelő szakemberek folyamatos harcot vívnak egymással.
A 20. században megjelentek az elektronikus zárak, amik a betörők munkáját jócskán megnehezítik.
A betörők és a zárcsere, zárszerviz szakemberek harca azonban ezzel sem szűnt meg.
Az ember mindig is törekedett rá, hogy megóvja értékeit, ezt teszi a mai napig is. Ehhez azonban nem elegendő a legmodernebb zár megvásárlása sem. Zárszerelő, zárcsere szakemberek szakvéleménye és szakértő munkája révén érezheti értékeit igazán biztonságban.
Régi zára? Akadozik? Nehezen fordul benne a kulcs?
Forduljon zárcsere, zárjavítás szakembereinkhez és akár azonnali kiszállással is vállaljuk, hogy megoldjuk problémáját!
Mesterzár: zárcsere és zárjavítás a nap 24 órájában, Budapest egész területén!
« vissza